Rocznica wybuchu w Rotundzie

Jak co roku, w niedzielę  15 lutego obchodzona była  rocznica uczczenia pamięci ofiar wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie. W tym roku przypada 36 lat od czasu tragedii, w której śmierć poniosło 49 osób,  a obrażeń doznało 135. 

 

O eksplozji w Rotundzie przypomina tablica, pod którą przedstawiciele Rady Nadzorczej i Zarządu oraz pracownicy PKO Banku Polskiego złożyli kwiaty i znicze z okazji 36 rocznicy katastrofy. W wybuchu zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Byli wśród nich pracownicy banku, klienci oraz przechodnie. Warszawska Rotunda znajduje się w samym centrum stolicy, w miejscu przez które codziennie przewijają się tłumy ludzi.

 

Wybuch był tak silny, że wszystkie kondygnacje Rotundy zapadły się do podziemi. Uszkodzeniu uległy także okoliczne budynki. Ekspertyzy śledcze wykazały,  że do zdarzenia doszło w wyniku wybuchu gazu ziemnego pozbawionego znacznika zapachowego. W akcji ratowniczej brało w sumie ok. dwóch tysięcy osób w tym strażacy,  milicjanci, żołnierze i mieszkańcy Warszawy. 

 

Źródło: 

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wybuch_gazu_w_Rotundzie_PKO_w
_Warszawie 

©TELVINET 2008. All rights reserved.