Akcja Żonkil

/uploads/2d/56/2d565368e8e92143e722e6cc3dc4040f/thumb-zonkile-logo_ciemne.jpg

19 kwietnia 2013 roku mija siedemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W Warszawie organizowane są obchody, które uczczą pamięć żydowskich powstańców oraz pomordowanych mieszkańców getta.

Inauguracją obchodów będzie, przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. Kwiat żonkila symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile kwitną w kwietniu – miesiącu wybuchu Powstania. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, co roku składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet złożony z żółtych kwiatów, często właśnie z żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, organizatorzy pragną włączyć do obchodów mieszkańców Warszawy oraz przyjezdnych. Ideą jest to aby jak najwięcej ludzi miało wiedzę na temat Powstania w Getcie Warszawskim oraz wspólne upamiętnienie jego bohaterów.

Z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, na ulice Warszawy wyjdzie kilkuset wolontariuszy aby rozdawać papierowe żonkile. Żonkil został wybrany jako symbol pamięci o Powstańcach z warszawskiego getta.

Źródło:
www.jewishmuseum.org.pl/pl/cms/obchody
www.informacja.warszawa.pl/aktualnosci/badz_w_centrum_wydarzen__zostan_wolontariuszem

©TELVINET 2008. All rights reserved.